Termoformowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów wytwarzania opakowań z tworzyw sztucznych. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dość prosty, to jednak składa się z kilku skomplikowanych etapów. W poniższym artykule spróbujemy o nich opowiedzieć.
Czym jest termoformowanie?
Termoformowanie tworzyw sztucznych to proces, który – w dużym uproszczeniu – polega na podgrzaniu tworzywa sztucznego do temperatury topnienia. Dzięki temu materiał zyskuje właściwości plastyczne i tym samym nadaje się do dalszej obróbki. Warto pamiętać, że technologię wykorzystuje się głównie w przypadku
- polistyrenu,
- ABS-u, czyli akrylonitrylo-butadieno-styrenu,
- polietylenu,
- polipropylenu,
- polichlorku winylu,
- PET, czyli politeraftalanu etylenu,
- poliaktydu, który jest tworzywem biodegradowalnym.
Jak przebiega termoformowanie tworzyw sztucznych?
Przemysłowe termoformowanie tworzyw sztucznych Warszawa składa się z trzech etapów. Każdy z nich ma bardzo istotny wpływ na ostateczny efekt w postaci wykonanego detalu.
- Programowanie i konfiguracja
Zanim dojdzie do właściwego procesu termoformowania, należy odpowiednio zaprogramować piec, w którym dany element będzie podgrzewany. Programowanie obejmuje najczęściej ustawienie właściwej temperatury pracy, a także czasu i tempa nagrzewania wewnątrz urządzenia.
Uwaga! Warto dodać, że trakcie procesu programowania konieczne jest wykonanie kilku egzemplarzy testowych, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy parametry urządzeń wykorzystywanych do tego celu są prawidłowo skonfigurowane.
- Podgrzewanie tworzywa i jego formowanie
Kolejnym krokiem jest umieszczenie w piecu arkusza, który będzie poddany termicznemu formowaniu. Po nadaniu arkuszu stanu plastyczności należy go położyć wewnątrz podgrzewanej formy. Znajdują się w niej specjalne otwory, poprzez które powietrze jest odsysane. Podciśnienie sprawia, że arkusz przyjmuje kształt formy, w której się znajduje.
- Kontrola jakości i stanu procesu
Każdy z powyższych etapów jest na bieżąco monitorowany. Nawet niewielka odchyłka od zalecanych wskazań dotyczących temperatury lub czasu podgrzewania może doprowadzić do powstania strat w produkcji. Bardzo ważne jest, aby technicy na bieżąco kontrolowali również proces wytwarzania detalu w formie. W tym celu monitoruje się podciśnienie, temperaturę formy, a także szybkość przepływu powietrza z i do niej.
Dzięki termoformowaniu można produkować praktycznie wszystko, począwszy od zabawek dla dzieci, aż po duże zbiorniki na wodę użytkową. To skuteczna, a zarazem tania metoda wytwarzania wielu przyrządów codziennego użytku.