Nie jest tajemnicą, że opinie na temat cateringu są najczęściej przygotowywane na podstawie smaku i obfitości potraw. Mało kto – naszym zdaniem całkiem niesłusznie – zwraca uwagę na jakość opakowań. Dlatego naszym celem, jako producentów tychże pojemników, jest dostarczenie na rynek funkcjonalnych rozwiązań, umożliwiających bezpieczne, ale też i estetyczne przechowywanie jedzenia.
Jaki kształt może mieć opakowanie cateringowe?
Gdy zamawiamy catering, oczom naszym ukazują się najczęściej prostopadłościenne opakowania, w których umieszcza się drugie danie. Oprócz tego otrzymujemy również (w miarę) szczelne pojemniki na zupę, które w praktyce często okazują się dość nieprzydatne. Jako producent opakowań plastikowych spożywczych chcemy to zmienić. Dostarczamy na rynek wyspecjalizowane rozwiązania takie jak:
- pojemniki obiadowe (dwu i trójdzielne),
- pojemniki sałatkowe,
- tacki,
- naczynia do przechowywania sosów oraz zup,
- pojemniki cukiernicze.
Charakterystyka opakowań cateringowych – co warto wiedzieć o ich właściwościach?
Zacznijmy od tego, że opakowania dla cateringu muszą posiadać odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do kontaktu z żywnością. Na tym jednak nie koniec. Wytwarzanie opakowań dla cateringu wiąże się z koniecznością nadania im określonych właściwości. Zauważcie, że akcesoria te charakteryzują się niską masą, niewielką (w zasadzie zerową) nasiąkliwością, odpornością na działanie wilgoci, a także… grubością. Ten ostatni parametr jest bardzo ważny, gdyż pozwala w ograniczonym zakresie utrzymać temperaturę zupy, dania głównego lub sosu. Poza tym w trakcie transportu nasze opakowania są zwykle przewożone w specjalnych, termoizolacyjnych walizach, które utrzymują ciepło nawet przez kilka godzin.
Jaki rozmiar opakowania z tworzywa sztucznego dla cateringu oferującego dietę pudełkową będzie najlepszy? Jaki zlecić do produkcji?
Nasi klienci często zastanawiają się, jaki rozmiar zamawianych opakowań będzie najlepszy. Oto garść wskazówek, które pomogą im nie tylko dobrać właściwe pojemniki, ale też pomogą w kwestii pakowania.
- Oszacowanie rozmiaru opakowania warto zacząć od rozłożenia posiłku na desce i podzieleniu na sekcje (mięso, ziemniaki, sałatki, sosy itd.). Następnie należy dobrać takie opakowania, których segmenty pomieszczą jedzenie w podobny sposób. Wszystko po to, aby posiłek był zapakowany w sposób estetyczny.
- Czy wiesz, że wytwarzając np. opakowania cukiernicze, producent dokłada wszelkich starań, aby były one estetyczne i dopracowane? Wszystko dlatego, że dziś sporo osób umieszcza zdjęcia przekąsek na swoich mediach społecznościowych (wraz z oznaczeniem restauracji, kawiarni lub cukierni). Inwestując w pudełka cateringowe, inwestujesz w reklamę.
- Przed ułożeniem żywności w pojemniku warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, poszczególne składniki nie powinny być ze sobą zmieszane. Po drugie, dodatki powinny zostać odpowiednio, czyli estetycznie pokrojone. Niedbalstwo nie wchodzi tutaj w grę.
- Chcąc zapakować potrawy dostępne w płynie, zadbaj o to, aby umieścić je w pojemnikach zgrzewanych. Dzięki temu masz pewność, że zawartość pudełka nie przedostanie się na zewnątrz podczas przewożenia.
- Jeśli szukasz niestandardowych opakowań, zajrzyj do nas. Nowoczesne termoformowanie tworzyw sztucznych to proces, który umożliwia stworzenie praktycznie dowolnych pojemników.
Reasumując, dobrze dobrane opakowanie cateringowe to klucz do sukcesu Twojej gastronomii.
Zamów u nas produkcję opakowania z tworzywa dla cateringu – zajmiemy się Twoim zamówieniem od projektu, po wyprodukowanie pudełka metodą termoformowania, dostosowanego do specyfiki dań