Termoformowanie

Termoformowanie tworzyw sztucznych na zamówienie

Produkujemy opakowania formowane próżniowo lub ciśnieniowo

Stworzenie opakowania, które może mieć kontakt z żywnością, jest procesem złożonym. Taki produkt musi zostać wykonany z certyfikowanych i przetestowanych surowców, aby odpowiednio przechować wyroby spożywcze, nie szkodząc ich walorom smakowym, estetycznym czy też świeżości. Dlatego wykorzystuje się termoformowanie.

Czym jest termoformowanie tworzyw sztucznych?

Termoformowanie tworzyw sztucznych to proces technologiczny, w ramach którego z płaskich folii lub płyt podgrzanych wstępnie do określonej temperatury formuje się produkty o pożądanych kształtach. W ten sposób powstają m.in. spersonalizowane, zamawiane na indywidualny projekt ekspozytory na produkty, displaye reklamowe i wystawki sklepowe z tworzyw sztucznych, tacki ekspozycyjne na drobne przedmioty (np. kosmetyki dla drogerii) wykonane z plastiku, wkładki do bombonierek dla producentów słodyczy, przekładki transportowe dla przemysłu motoryzacyjnego i wiele innych produktów, które Pack-Sol jako producent opakowań formowanych próżniowo lub ciśnieniowo może Państwu zaoferować.

Na czym polega termoformowanie ABS? Czy termoformowanie wielkogabarytowe znajduje zastosowanie w produkcji opakowań?

Metody termoformowania

Termoformowanie to proces dwuetapowy, na który składa się:

  • ogrzanie półfabrykatu do pożądanej temperatury bliskiej temperaturze mięknienia charakterystycznej dla danego tworzywa,
  • nadanie wymaganego kształtu poprzez zastosowanie np. formy do termoformowania próżniowego lub ciśnieniowego.

Ze względu na sposób oddziaływania ciśnienia na formowany arkusz tworzywa wyróżnić można dwie metody termoformowania tworzyw sztucznych:

  • termoformowanie próżniowe,
  • termoformowanie ciśnieniowe.

Ze względu na wydajność i jakość uzyskiwanego wyrobu bardzo wielu producentów produktów termoformowanych stosuje sposoby mieszane. Dotyczy to także producentów opakowań i przekładek transportowych. W przypadku tych ostatnich ważną rolę odgrywa termoformowanie wielkogabarytowe. W procesie wykorzystuje się formy, które pod względem kształtu odpowiadają projektowi przekładki.

Termoformowanie ABS oraz innych tworzyw sztucznych w produkcji opakowań produktowych

Technika termoformowania ma wiele zalet. To im zawdzięcza swoją popularność i mnogość aplikacji w różnych branżach i dziedzinach przemysłu. Zastępuje w znacznym stopniu technologię wtrysku. Wynika to z możliwości stosunkowo łatwego, szybkiego i taniego uzyskania pożądanego kształtu. Na początek niezbędne jest oczywiście przygotowanie formy. Formy do formowania próżniowego i ciśnieniowego wykonuje się w oparciu o projekt wyrobu gotowego. Po odciśnięciu wyroby poddaje się dodatkowej obróbce, dzięki czemu zyskują walory estetyczne i mogą być z powodzeniem wykorzystywane w wymagających warunkach eksploatacji, m.in. jako tacki ekspozycyjne.

Termoformowanie tworzyw sztucznych znajduje zastosowanie zarówno w produkcji przedmiotów codziennego użytku i przedmiotów gospodarstwa domowego, jak również wyrobów wielkogabarytowych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy budownictwie. Technika termoformowania jest bardzo wydajna. W zależności od oferowanych rozwiązań technicznych i zakresu oprzyrządowania oferuje możliwość prowadzenia zarówno produkcji jednostkowej jak i masowej.

Wtryskiwanie a termoformowanie – różnice dla produkcji display’ów reklamowych, wystawek, przekładek

Termoformowanie i wtryskiwanie są dwiema konkurującymi ze sobą metodami formowania różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Podstawową różnicą pomiędzy jedną techniką a drugą jest fakt, iż we wtryskiwaniu wykorzystuje się tworzywa sztuczne w postaci granulatu. Po ich rozgrzaniu materiał uplastycznia się, dzięki czemu można wtryskiwać go do formy o wybranym kształcie. Tam zastyga, tworząc kształtkę, którą można następnie przekazać do ewentualnej dalszej obróbki.

Dlaczego lepiej zamówić u nas produkcję opakowań z tworzyw sztucznych tworzonych metodą termoformowania niż wtryskiwania? 

Jednak mimo faktu, iż osiągamy podobny rezultat w przypadku obu metod, wtryskiwanie jest znacznie bardziej wymagającą techniką, a przez to również droższą. Ponadto osiągnięcie kształtki o wymagających parametrach zajmuje bardzo dużo czasu i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Same urządzenia wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem do wtryskiwania są drogie, częściej opłacając się wyłącznie podczas produkcji seryjnej. Wymagane jest również przygotowanie formy wtryskowej, co zajmuje znacznie więcej czasu, niż w przypadku termoformowania.

Sprawdź naszą ofertę termoformowania w Warszawie i innych miastach – zapraszamy klientów z całego kraju.